Otázky, které si pokládají debatní nováčci

Jak se zapojit do debatního klubu?

Připojit se ke klubu je úplně jednoduché, stačí, když přijdeš na jednu z debatních schůzek. Rádi uvidíme, každého se zájmem o debatu.

K debatě netřeba přirozený talent. Debatování se může zúčastnit každý. Schopnosti získané debatováním se hodí všem. Běžným diskuzním jazykem je čeština. Můžeš si ale zkusit i angličtinu.


Co mám dělat, když chci přijít poprvé? Nevadí, když přijdu uprostřed semestru?

Nemusíš se nikomu hlásit, ani se nikam zapisovat, ani být studentem Masarykovy univerzity, stačí prostě přijít. Nevadí, když přijdeš uprostřed semestru nebo v průběhu zkouškového.

TIP: Mnoho pravidelných členů klubu přišlo na první setkání s nějakým svým kamarádem. Později se přiznali, že by se sami přijít báli a tak raději někoho přemluvili, aby šel s nimi.


Neznám debatní pravidla, bojím se mluvit na veřejnosti a nikoho v klubu neznám. Nevadí, když přesto přijdu?

K debatování nepotřebuješ žádné předchozí znalosti. Všechny pravidla ti rádi vysvětlíme. Není třeba mít strach z mluvení před lidmi, nikoho do debatování nenutíme. Můžeš se třeba několik schůzek pouze dívat, než se rozhodneš zapojit.

Neboj se přijít, pokud v klubu nikoho neznáš, snažíme se každého nováčka zapojit do dění v klubu. Po debatě si navíc chodíme sednout do některého z brněnských podniků, kde se můžeš s členy klubu lépe seznámit.


O čem na klubu debatujete?

Debatovat se dá prakticky o všech věcech, které vyvolávají nějaký spor. Debatujeme na témata z oblasti politologie, práva, ekonomie, nebo sociologie a kultury. Příkladem debatních tezí může být: